OPENSPACE. Блакитне минуле Марса

ancient-mars-ocean-water

Вчені вже давно б’ються над гіпотезою чи існувало життя на Марсі? Сьогодні дослідники з NASA опублікували відео, в якому стверджується, що мільярди років тому, близько 20% поверхні Червоної планети, була покрита водою. З цього можна зробити висновок – імовірність існування багатоклітинних організмів досить висока, більше того, живі організми ще досі можуть процвітати в прихованих глибинах планети.

Науковці припускають, що на Марсі ще досі лишилися підземні резервуари з водою. Як правило, молекула води складається з двох атомів водню і одного атома кисню. Тим не менш, один або обидва з цих атомів водню можуть бути замінені атомами дейтерію, щоб створити дейтеринову воду. Така вода важча за звичайну, і має інші властивості. Наприклад, вона значно швидше випаровується в атмосферу Марса. Сонячне випромінювання може розділити воду на кисень і водень, якому важко втриматися в атмосфері планети.

mars-water-surface-split-illustration
Якось так

 

Вивчаючи поточне співвідношення дейтерію до водню в марсіанській воді, дослідники можуть визначити, скільки всього води мала Червона планета. Вони побудували карти співвідношення між воднем і дейтерієм у воді та в атмосфері Марса, за допомогою даних, зібраних з 2008 по 2014 роки, потужними телескопами в обсерваторіях NASA в Чилі і на Гаваях. Вони виявили, що співвідношення між дейтерієм і нормальною водою в деяких регіонах Марса було в сім разів вище, ніж в земних океанах. Цей високий показник свідчить про те, що Марс втратив велику кількість води з плином часу.

На Марсі було достатньо води, щоб покрити всю поверхню шаром в 137 метрів завглибшки. Швидше за все, марсіанський океан займав майже половину північної півкулі, а в деяких регіонах, був глибиною в 1,6 кілометра. При цьому загальний обсяг води становив 20 мільйонів кубічних кілометрів, однак, зважаючи на низьку гравітацію, в наступні мільярди років планета втратила всю воду і перетворилася на суху пустелю, яку ми бачимо сьогодні.

Ґрунтуючись на своїх висновках, учені підрахували, що Марс, можливо, мав достатньо води, щоб покрити до 20 % планети близько 4,5 мільярда років тому. Вони припускають, що планета все ще володіє значними підземними резервуарами води. Вчені вірять, що зібрані дані допоможуть віднайти ці приховані резервуари.

А ви б скупнулися в марсіанському океані?)

Олег Онопрієнко
Олег Онопрієнко twitter @o_odez
Коментарі
  • JIGITina
    JIGITina • 06.03.2015 21:59

    класна стаття, багато нового дізнався)

  • Сергій • 06.03.2015 22:14

    Тут не кожного року гроші назбираєш щоб до чорного моря добратись, а ви ще й на марс пропонуєте =))) Жартівники =)))