Батьки Націй. Скіфія

Лише якихось 3 дні залишилося до виходу Civilization VI, тому OPENGAMER продовжує збагачувати геймерів цінною інформацією про лідерів і нації, які вони очолили, щоб забезпечити власне існування. Нова публікація розповість історію брутальної дами зі Скіфії, яку боялись і поважали навіть найжорстокіші вельможі стародавнього світу.

tomyris

Томіріс, як і її народ, дебютують в серії Сіда Меєра. Історики не мають чіткої відповіді на питання звідки походить героїня цієї статті, але прийнято вважати, що вона належала до напівкочового племені масагетів, які тусили біля сучасного Казахстану у 6-му столітті до днюхи Ісуса. Масагети були дивними людьми, серед їхніх рядів процвітав канібалізм, а особливим делікатесом вважалася плоть старих і немічних, тому про безтурботну старість на пенсії можна було забути. Мабуть тому розробники “Циви” наділили скіфів вмінням дуже сильно дамажити поранених ворожих юнітів та ще й отримувати за це бонус до лікування. Померлих, або тих кого не з’їли, ховали в курганах, що також стали частиною механіки в Civilization VI. Кургани дають гравцеві бали релігії і трохи баблішка в казну.

Формально один масагетський мужик мав лише одну дружину, але він міг без особливого напрягу взяти будь-яку вподобану чіксу, головне залишити сагайдак перед входом, щоб всі знали, що місце зайняте. В іншому масагети нічим не відрізнялися від інших кочових племен: займалися скотарством, рибальством, пили молоко і місили одне одного через неподілену бабу.

Одного разу цар Кір простягнув руку кремля Персії на території, що населяли кочівники. Сам Кір теж був хлопець не робкого десятку і мав репутацію збирача земель, але хто ж знав, що серед скіфів знайдеться воїн, який з Кавказу сцяв на всі здобутки Кіра, при тому сидячи. Діло було так: Кір запропонував руку і серце Томіріс, яка на той час овдовіла і стала єдиноправним володарем масагетських любителів шашличка з людини. Пропозицію було відхилено в найкращих традиціях троєщинської дипломатії, в результаті чого Кір розпочав військову кампанію і вторгся на землі Томіріс.

3b2f39ea6cfca5311ae4fdb4da245b67d7c0bcdb

Тут слід зазначити, що у Кіра кілька років тому була інтрижка з Спаретрою, іншою представницею одного з скіфських племен, вона навішала Кіру, тому що нахабний перс викрав її чоловіка, однак після перемоги присягла йому на вірність і допомогла збільшити його володіння. Схоже на цій ноті в нього виник пунктик щодо жінок вожаків.

Але з Томіріс так не вийшло, хоча на початку начебто все було ок. Цей мудило отруїв шмурдяком воїнів Томіріс, від чого вони відправився на перший ліпший мангал якогось масагетського вельможі, а син начальниці потрапив у полон. Чи то від сорому, чи то від мужності синок вкорочує собі віку, Томіріс вмикає рейдж мод і вирушає на фінальну битву. Геродот описав побоїще як найкривавішу битву в історії між іноземними державами. Проте найцікавіше сталося згодом. Тут знову вступає уява і збоченість істориків, адже достеменно невідомо як загинув Кір. Одні кажуть, що Томіріс відтяла йому голову і кинула у вино, інші, що його тіло було вкинуто у мішок і ним грали у футбол скіфська футбольна асоціація. Проте факт залишається фактом Кір – здох, а перед Томіріс відкрилися нові перспективи.

Не останню роль у військових перемогах кочовиків відігравала кіннота з луками a.k.a Saka. Завдяки цій мобільній піхоті, яка в грі не вимагає отримання в свою торгову мережу кінного ресурсу, і які будуються по два юніти за раз, гравець може створити цілу орду на ранніх стадіях проходження. Як ви вже могли зрозуміти, жінки в скіфів також полюбляли відвідувати трапези смерті, кажуть, що саме вони стали прототипом для легенд про амазонок.

Після перемоги над Кіром, Томіріс пішла блукати на північ до Чорного моря, на узбережжі якого вона заснувала місто Томіс або Томи, нинішня назва Констанца. Слід зазначити, що право називатися засновником міста Томіріс оскаржує з не менш відомим царем Еетом, який був сопартійцем Ясона, того самого чувака, який шукав золоте руно. Що сталося з Томіріс потім історія замовчує, але після цієї статті, я думаю, що багато хто захоче взяти цю сильну і незалежну жінку під своє крило і довести скіфів до перемоги.

Олег Онопрієнко
Олег Онопрієнко twitter @o_odez
Коментарі