Батьки Націй. Норвегія

God dag! До релізу Civilization VI залишається небагато часу, а секрети лідерів націй ще досі залишаються під завісою таємниці. Та не біда, історичний клуб OPENGAMER продовжує серію матеріалів присвячених історії важливих персонажів, які суттєво вплинули на хід історії. Сьогоднішній гість – Гаральд Гардрада або ж по-нашому Гаральд Суворий.

harald-hardrada-arturas-slapsys

Гаральд, який приховує біль, Суровий вперше з’явиться в серії Civilization, так само як і його фракція норвежців, до цього Скандинавію представляли вікінги у вигляді Рагнара Лотброка і Гунхільди. В юні роки майбутній норвезький конунг зазнав першої поразки під час проби його брата Олафа здійснити державний переворот, і втік, хто б міг подумати, до Києва, де його прихистив Ярослав Мудрий. У Київській Русі почалося бойове хрещення, Гарольд разом з русичами воював з поляками, печенігами та іншими племенами, які зазіхали на землі Ярослава. Гаральду дуже подобалась Русь, особливо тутешні жінки, тому він вирішив одружитися на доньці Ярослава – Єлисаветі Ярославні. Покрутивши пальцем біля скроні, київський князь сказав, що ранувато варягу так високо лізти, тому Гаральд був змушений податися в пошуках слави і багатства.

Усе це добро було в Міклаграді, як називали норвежці Константинополь, в столиці Візантії. Гаральд пристав на службу до місцевого владики і вступив до варязької гвардії. За час перебування на посаді найманця Гаральд боровся з піратами в Середземномор’ї, вторгся на Сицилію, воював на Святій землі, бухав, веселився, словом, здобував собі репутацію. Пізніше у Візантії відбулося повстання, яке було придушено не без допомоги нашого героя, однак навіть такої відданості було недостатньо, щоб йому дозволили повернутись. Зі словами “хватіт ета тєрпєть” Гаральд покидає Візантію, повертається до Києва, одружується Єлисаветою і допомагає Ярославу захищати торгові шляхи.

У Civilization VI норвежці мають низку особливостей, притаманних вікінгам. Морські юніти можуть розграбовувати ділянки, що знаходять біля узбережжя. Унікальний юніт – довгий корабель, це узагальнена назва всіх суден вікінгів типу дракара, скейда, карві та інших. Вони можуть відновлювати здоров’я на нейтральній території, що робить їх просто ідеальними для викликання головного болю у всіх прибережних цивілізацій. Взагалі у норвежців великі морські бонуси, їхні юніти не витрачають балів пересування на перехід з моря на сушу, а доступ до відкритого океану з’являється раніше ніж в інших цивілізацій.

1045 у норвежця назбиралося так багато грошей, що він вирішив повернутися на історичну батьківщину і відвоювати трон. Час для вторгнення був ідеальним, оскільки сини Великого Кнута розбіглися хто-куди і правити Норвегією довелося Магнусу Доброму, який швидко втратив владу в наслідок спільної операції Гаральда з данським королем Свейном. Хоча сторони конфлікту домовилися разом керувати Норвегією, Магнусу не судилося довго жити і вже через рік Гаральд Суворий стає єдиним спадкоємцем престолу.

viking-longboat-art-by-david-seguin

За свій характер Гарольд отримав своє прізвисько Суворий. На полі брані під його командуванням знаходилися берсерки. У Civilization VI берсерки мають бонус до атаки, але розроби їх наділили дебафом до захисту, крім того вони можуть плюндрувати клітинки на мапі без втрати очок пересування. Кажуть, що перед битвою берсерки гризли свої щити, щоб увійти в стан афекту, хто-зна, можливо, від постійних морських походів на щитах виросли галюциногенні гриби, які робили з берсерків обранців Одіна.

Гаральду не сиділося на місці, він постійно воював з колишнім союзником Свейном, але визначити “хто прав, а хто віноват” так і не змогли, тому обидва підтверджували право кожного керувати своїми землями. Підстаркуватий Гаральд кинув свій завойовницький погляд на Англію, схоже манія далекого західного острову тече в крові кожного скандинава. Суворий оголосив себе претендентом на англійський престол, зібрав 15-тисячне військо і поплив наводити порядки на туманний Альбіон. В Англії він заручився підтримкою Тостіга, якому Гаральд пообіцяв віддати втрачені землі в Нотумбрії. Спочатку все йшло непогано, вікінги навішали саксам при Фулфорді, зайняли Йорк, але потім щось пішло не так. Англійські королі об’єднали свої зусилля і завдали нищівної поразки Гаральду в битві при Стемфорбрідж. За однієї з легенд, один з вікінгів поклав 40 англійців на мосту перед смертю, але це не врятувало ні його, ні Гаральда, якому всадили стрілу в горлянку, від поразки. З 300 суден, що припливли до узбережжя Англії, додому повернулося тільки 24. Хоча сакси і перемогли, нова загроза наближалася з півдня. Вільгельм Завойовник скористався ситуацією і розпочав нормандське завоювання, яке поклало край саксонському домінуванню і вплинуло на історичний розвиток Англії.

Зі смертю Гаральда закінчилася епоха вікінгів, Суворий увійшов в історію як останній вікінг, а в самій Норвегії почало набирати обертів християнство, яке вкорінилося за часи правління Гаральда. Набожність Суворого втілилася в унікальній споруді норвежців у Civilization VI. Дерев’яна церква додає бали релігії, якщо вона знаходиться поблизу лісу.

Таким було насичене життя Гаральда Суворого – останнього з вікінгів, який заснував сучасну столицю Норвегії Осло. У коментарях можна подискутувати хто з лідерів з’явиться у наступній публікації, а на разі Farvel!

Олег Онопрієнко
Олег Онопрієнко twitter @o_odez
Коментарі
  • jenko • 18.10.2016 21:41

    Наступний Траян або Ганді. Інфа – сотка!